Niwelacja terenu – kiedy jest potrzebna?
Niwelacja terenu to jeden z ważniejszych etapów zakładania nowego ogrodu . Jest ona niezbędna, jeśli chcesz mieć pewność, że w Twoim ogrodzie nie będzie gromadzić się woda deszczowa, która może zagrażać posadzonym kwiatom i krzewom. Spływająca woda może także podmywać korzenie roślin oraz powodować ich psucie.
Na czym polega niwelacja terenu?
Niwelacja terenu to proces wyrównania powierzchni działki , który ma na celu przygotowanie ziemi pod ogród. W procesie tym zlikwidowane zostaną wszelkie zagłębienia, w których mogłaby się gromadzić woda deszczowa . Warto wiedzieć, że długo utrzymujące się kałuże są niebezpieczne dla roślin – mogą powodować psucie korzeni i w konsekwencji obumieranie krzewów i kwiatów.
Do niwelacji stosujemy specjalistyczny sprzęt – niwelatory. Pozwalają nam one wyznaczyć powierzchnię działki i zaplanować odpowiedni spadek oraz miejsca, do których ma spływać woda deszczowa. Nie jest to prosty proces, a jego poprawne wykonanie jest bardzo ważne i wpływa na komfort użytkowania ogrodu.
Niwelacja może wiązać się z wywiezieniem nadmiaru ziemi lub wręcz przeciwnie – z jej dowozem. Ziemi może zabraknąć szczególnie wtedy, jeżeli planujesz w ogrodzie różnego typu skarpy, skalniaki czy pagórki.
Kiedy niwelacja terenu jest konieczna?
Niwelacja terenu powinna być wykonana przed założeniem ogrodu . Dzięki temu unikniesz wielu problemów, które mogą się pojawić w trakcie użytkowania ogrodu. Źle przygotowany teren spowoduje gromadzenie się wody deszczowej , która negatywnie wpływa na posadzone rośliny, a nawet na fundamenty pobliskich budynków.
Odpowiednie wyrównanie terenu i zaplanowanie miejsc odpływu wody deszczowej, to elementy, które trzeba wziąć pod uwagę szczególnie wtedy, jeśli zaobserwowaliśmy, że w naszym ogrodzie kałuże utrzymują się jeszcze długo po deszczu . Oznacza to, że gleba jest słabo przepuszczalna i nagromadzona woda nie ma jak w nią wsiąknąć – zajmuje jej to dużo czasu.
Niwelacja terenu jest przydatnym procesem również wtedy, gdy zaplanowaliśmy w swoim ogrodzie skarpy, skalniaki czy pagórki . To na tym etapie odbywa się ich formowanie i tworzenie. Dobrze zaprojektowane skarpy i skalniaki nie wpłyną negatywnie na odpływanie wody deszczowej i nie przyczynią się do jej gromadzenia w nieodpowiednim miejscu.
Jak profesjonalnie wykonać niwelację terenu?
Wykonanie niwelacji terenu wiąże się z zastosowaniem profesjonalnego sprzętu. Przede wszystkim konieczne jest użycie niwelatorów. To za ich pomocą można wyznaczyć powierzchnię działki i wykonać szkic, na podstawie którego będzie wiadomo, jak wyrównywać teren.
Do niwelacji przydają się także inne sprzęty – koparki, wozidła, traktory, stopy wibracyjne, walce okołkowane czy zagęszczarki. Usprawniają one cały proces i znacznie ułatwiają wykonywane prace. Każdy z nich jest potrzebny i niezastąpiony.
Traktorek ogrodniczy idealnie sprawdzi się w procesie rekultywacji gleby . Skoszenie trawy, orka, glebogryzarkowanie i bronowanie przyczynią się do przywrócenia wartości użytkowej ziemi . Dzięki temu trawa będzie gęsta i zielona, a posadzone rośliny urosną duże i piękne.
Na koniec trzeba zagęścić nasypaną ziemię lub kamień. Etap ten jest bardzo ważny, gdyż dzięki niemu nasypana ziemia utworzy stabilny grunt , a elementy podbudowy nie będą osiadać wraz z upływem czasu. Do zagęszczenia ziemi można zastosować stopę wibracyjną, walec okołkowany i zagęszczarki.
Samodzielna niwelacja terenu
Samodzielna niwelacja terenu jest możliwa w zasadzie tylko wtedy, jeśli Twój ogród jest stosunkowo nieduży. Możesz próbować wyrównać teren za pomocą łopaty, jednak to zadanie będzie dość męczące i czasochłonne . Dlatego, jeżeli Twój ogród jest duży, to wykonanie samodzielnej niwelacji terenu może okazać się zbyt pracochłonne i lepiej będzie zlecić to zadanie profesjonalnej firmie. Źle wykonana niwelacja spowoduje gromadzenie się wody deszczowej i niszczenie różnych części ogrodu.
Sprawdź naszą ofertę w zakresie niwelacji terenu.