Drenaże i odwodnienia, czyli jak pozbyć się nadmiaru wody w ogrodzie

Drenaże i odwodnienia, czyli jak pozbyć się nadmiaru wody w ogrodzie

Drenaże i odwodnienia to doskonałe systemy, które zapobiegają gromadzeniu się wody w ogrodzie i służą do odprowadzania jej nadmiaru. Sprawdź, czy jest Ci potrzebny taki system oraz co możesz zrobić z zebraną wodą deszczową.

Drenaże i odwodnienia – kiedy są potrzebne?


Drenaże służą do odprowadzania wody , która gromadzi się w gruncie w pobliżu piwnicy i innych pomieszczeń gospodarczych. Dlaczego jest to ważne? Nadmiar wody może uszkadzać fundamenty , co prowadzi do ich osłabienia. Warto więc zadbać o odpowiedni drenaż, żeby uniknąć podmywania fundamentów, zawilgocenia ścian czy zalewania piwnic.

Drenaże i odwodnienia będą potrzebne we wszystkich tych ogrodach, w których gleba jest trudno przepuszczalna . Można to łatwo poznać obserwując, jak szybko wsiąkają w ziemię kałuże po deszczu. Jeśli kałuże nie znikają jeszcze długo po ustaniu opadów, to znak, że konieczne jest odwodnienie. Nadmiar wody deszczowej ma negatywne działanie na wszystkie posadzone rośliny. Może on prowadzić do wymywania ziemi czy nawet do psucia korzeni.


Jakie są rodzaje drenaży?

Istnieje kilka rodzajów drenaży, które mają zastosowanie w różnych sytuacjach. Do najbardziej popularnych należą drenaże opaskowe, wewnętrzne oraz francuskie . Wszystkie mają jeden cel – odprowadzenie nadmiaru wody. Występują jednak pomiędzy nimi pewne różnice.

Drenaże opaskowe montowane są na zewnątrz budynku na poziomie ław fundamentowych. Wykorzystywane są specjalne perforowane rury, które posiadają system dziurek, przez które woda może dostawać się do ich wnętrza. Następnie woda odprowadzana jest w wyznaczone do tego miejsce.

Kiedy nie ma możliwości zamontowania rur na zewnątrz, z pomocą przychodzi drenaż wewnętrzny. Rury umieszczane są wewnątrz budynku – najczęściej wokół ścian piwnicy. Tutaj również wykorzystywane są rury perforowane, a zebrana przez nie woda odprowadzana jest na zewnątrz budynku.

Alternatywą do drenażu opaskowego i wewnętrznego jest drenaż francuski. Zamiast perforowanych rur wykorzystywana jest zasypka żwirowa szczelnie owinięta w geowłókninę. Rolę zasypki może pełnić kruszywo mineralne – żwir albo tłuczeń.


Co robić z nagromadzoną wodą deszczową?

Możemy zrobić dwie rzeczy z nagromadzoną wodą deszczową. Po pierwsze możemy ją odprowadzać w wyznaczone do tego miejsce, a po drugie – ponownie ją wykorzystać , np. do podlewania roślin w ogrodzie.

Jeśli Twój ogród jest wystarczająco duży to możesz spróbować rozsączyć zebraną wodę po całej działce. Należy jednak pamiętać, żeby odprowadzać wodę do miejsc oddalonych od domu o przynajmniej 20 m. Musi być także spełniony jeszcze jeden warunek – gleba w ogrodzie powinna być wystarczająco przepuszczalna.

Wodę deszczową można odprowadzać do kanalizacji burzowej , która została specjalnie przygotowana do tego celu. Jeśli chcemy podłączyć się do kanalizacji ogólnospławnej, będziemy potrzebować na to odpowiednie zezwolenie . Pozwolenie będzie także konieczne, jeśli zdecydujemy się na odprowadzanie wody do pobliskiego rowu, rzeki, stawu czy jeziora.

Jeśli nie mamy gdzie odprowadzać wody deszczowej, a warstwa gleby nieprzepuszczalnej nie jest zbyt głęboka, to możemy zdecydować się na wykonanie studzienek chłonnych . Nagromadzona tam woda nie będzie stanowić zagrożenia dla roślin czy fundamentów domu, a po pewnym czasie wsiąknie w ziemię.


Zbiorniki deszczowe – czy warto?

Zbiorniki deszczowe to doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które chcą oszczędzać wodę i wprowadzać ekologiczne rozwiązania w swoim życiu. Woda zebrana przez drenaże czy system odwodnienia bardzo dobrze nada się do podlewania roślin w ogrodzie,  a nawet do użycia w domowej toalecie. Taką wodę można również zbierać w celach retencyjnych.

Z naszego doświadczenia wynika, że zbiorniki deszczowe pozwalają zaoszczędzić nawet 50% kosztów używania wody wodociągowej. Wydaje się więc, że warto rozważyć ich zainstalowanie i korzystanie z nagromadzonej podczas deszczu wody.













5/5
Ilość ocen: 1
5 1
4 0
3 0
2 0
1 0
Dodaj opinię
2021-06-10