Systemy nawadniania

Systemy nawadniania

Wszystko, co musisz wiedzieć o automatycznych systemach nawadniania


Automatyczne systemy nawadniania to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić bardzo dużo czasu oraz wody. Dzięki ich działaniu rośliny podlewane są regularnie i równomiernie, a więc mają zapewnione optymalne warunki do wzrostu.


Jak działają automatyczne systemy nawadniania?

Automatyczne systemy nawadniania to po prostu zraszacze, które można zaprogramować w odpowiedni sposób dostosowany do roślinności w naszym ogrodzie. Nawadnianie sterowane jest za pomocą czujników, które informują o wilgotności gleby czy występujących opadach. Podlewanie nie będzie włączone, jeśli wilgotność jest zbyt duża lub gdy pada deszcz.

Ogród można podzielić na różne strefy podlewania w zależności od rodzaju krzewów i kwiatów. Ilość zużytej wody będzie wtedy dostosowana do danej roślinności. Poza tym podlewanie można zaprogramować na odpowiednie dla siebie pory – może to być zarówno dzień, jak i noc.


Dwa rodzaje czujników systemu nawadniania

W automatycznych systemach nawadniania stosuje się dwa rodzaje czujników – czujnik wilgotności oraz czujnik deszczowy. Czujnik wilgotności mierzy poziom wilgotności gleby . Gdy jest ona zbyt wysoka to czujnik zablokuje uruchomienie nawadniania. Dzięki temu unikniemy podlewania roślin, gdy tego nie potrzebują. Czujnik deszczowy wykrywa natomiast, kiedy pojawiają się opady, a więc również wyłączy nawadnianie, kiedy nie jest ono potrzebne. Automatyczne systemy nawadniania są wyposażone zazwyczaj w jeden z tych czujników.


Zalety automatycznych systemów nawadniania

Jedną z głównych zalet automatycznego systemu nawadniania jest to, że nie trzeba ręcznie podlewać roślin i poświęcać na to wiele godzin w tygodniu. System sam podlewa i doskonale wie, ile czasu ma to trwać oraz jak dużo wody jest potrzebne poszczególnym krzewom, kwiatom czy trawie. System będzie także kontrolować czy gleba nie jest zbyt wilgotna albo czy w danym momencie nie pada deszcz.

System nawadniania pozwoli nam także zaoszczędzić wodę. Jest on tak zaprogramowany i ustawiony, żeby woda docierała bezpośrednio do rośliny bez podlewania tego, co nie trzeba. Poza tym ilość wody jest dostosowana do danych krzewów i roślin oraz do aktualnych warunków pogodowych.

Nawadnianie jest bardzo proste w obsłudze. Można korzystać z dedykowanej aplikacji lub zaprogramować odpowiedni sterownik. Od tego momentu wszystko będzie działo się automatycznie bez naszego wielogodzinnego zaangażowania.


Koszenie trawnika, a zraszacze

Wiele osób zastanawia się, czy nie uszkodzi zraszaczy podczas koszenia trawnika. Problem ten został jednak rozwiązany w bardzo prosty sposób. Do podlewania trawy stosowane są tzw. zraszacze wynurzalne . Oznacza to, że wynurzają się one tylko na czas podlewania, a po skończeniu chowają się do ziemi. Gdy są schowane, to są ustawione równo z trawnikiem, a więc zupełnie nie przeszkadzają w trakcie koszenia.


Zdalne podlewanie trawnika – czy jest możliwe?

W dzisiejszych czasach wiele rzeczy wykonuje się zdalnie, ale czy można w ten sposób podlewać również trawnik? Dzięki automatycznym systemom nawadniania jest to możliwe. Trzeba jednak wcześniej wybrać odpowiedni sterownik, który posiada taką opcję. Potem wystarczy już tylko zainstalować dedykowaną aplikację i wszystko gotowe.


Jak zadbać o automatyczne systemy nawadniania?

Automatyczne systemy nawadniania wymagają odpowiedniego przygotowania do zimy. Przed wystąpieniem przymrozków trzeba zamknąć dopływ wody i usunąć ją z całego systemu. Jest to bardzo ważne, gdyż zamarzająca woda może uszkodzić nawadnianie. Żeby mieć całkowitą pewność, że woda została całkowicie usunięta warto wykonać oczyszczanie sprężonym powietrzem . Po zimie trzeba natomiast sprawdzić sprawność instalacji. Przydatne może być czyszczenie dyszy, żeby upewnić się, że nic nie jest zatkane.

0/5
Ilość ocen:
5 0
4 0
3 0
2 0
1 0
Dodaj opinię