Trawa z rolki czy trawnik z siewu? Przygotowaliśmy małe porównanie, które pomoże Ci dokonać wyboru.
Wszyscy chcemy mieć piękny i soczyście zielony trawnik w naszym ogrodzie. Marzymy o gęstej trawie, której nie zaszkodzą żadne chwasty czy uporczywe upały i susza.
Stajemy więc przed wyborem – trawa z rolki czy tradycyjny trawnik z siewu? Obie te metody mają swoje wady i zalety, ale która lepiej sprawdzi się w naszym ogrodzie?
Zalety trawy z rolki
Trawa z rolki ma wiele cech, których tradycyjny trawnik nie jest w stanie zastąpić. Jednak o tradycyjnym trawniku można by powiedzieć dokładnie to samo.
Niekwestionowaną zaletą trawnika z rolki jest szybkość uzyskania gotowego efektu. Wystarczy rozłożyć rolki i w zasadzie wszystko jest gotowe. Nie trzeba czekać długich tygodni, aż trawa wykiełkuje i się zagęści.
Trawa z rolki doskonale sprawdzi się na pochyłych terenach, gdyż nie jest aż tak narażona na szkodliwe działanie intensywnych opadów deszczu. Małe ziarenka trawy mogą się wypłukiwać, co spowoduje powstanie dziur w nowym trawniku. Ziarna są także zagrożone przez ptaki, które szukają dla siebie pożywienia.
Samo zakładanie trawnika z rolki nie powinno nikomu przysporzyć zbyt wielu problemów. Jest to proces stosunkowo prosty. Należy jedynie pamiętać o tym, by odpowiednio ułożyć poszczególne fragmenty trawy i dobrze je przycisnąć do gleby. Dzięki temu trawa będzie mogła się ukorzenić.
Wady trawy z rolki
Zdecydowaną wadą trawnika z rolki jest jego koszt. W tym przypadku trawa z siewu zdecydowanie wygrywa. Duży koszt rolki wynika z tego, że trawa jest wcześniej hodowana i ma zapewnione odpowiednie warunki – nawadnianie i nawożenie. Na koniec musi jeszcze zostać dostarczona do klienta w nienaruszonej formie.
Kiedy już zdecydujemy się na kupno rolek, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że trzeba je założyć jak najszybciej. Rolki mogą być przechowywane maksymalnie przez 2 dni. Po tym czasie nasza trawa po prostu by wyschła i nie nadawałaby się do założenia.
Kolejną przewagą tradycyjnego trawnika jest możliwość decydowania o gatunkach traw, które chcemy, by znalazły się w naszym ogrodzie. Możemy dowolnie komponować skład mieszanki w zależności od naszych upodobań. W przypadku trawnika z rolki nie mamy aż takiego wpływu na końcowy skład.
Kiedy można wysiewać i zakładać trawę?
Okres wysiewania trawy przypada na kwiecień/maj oraz wrzesień/październik. Jest to bezpieczny czas, gdyż ziarna trawy nie będą narażone na zbyt duże upały w lecie czy przymrozki wczesną wiosną i jesienią. Kiedy w naszym ogrodzie mamy już zainstalowane systemy nawadniania, to trawę możemy również siać w lecie. Dzięki regularnemu podlewaniu, ziarenka trawy nie wyschną, a proces rośnięcia nie zostanie spowolniony.
Trawę z rolki można zakładać od marca do listopada. Okres ten jest więc znacznie wydłużony w porównaniu z trawnikiem tradycyjnym. Warto więc zaplanować prace ogrodowe na odpowiedni miesiąc, w zależności od tego, na jaką metodę zakładania się zdecydujemy.
Pielęgnowanie trawnika z rolki i siewu
Pielęgnacja trawnika z rolki i tego tradycyjnego powinna przebiegać w identyczny sposób. Różnice będą występować jedynie na początku, kiedy czekamy aż ziarenka wykiełkują, albo kiedy trawa się ukorzeni. Później nie ma znaczenia, jaką metodę wybraliśmy. Trawa musi być odpowiednio nawadniana, nawożona i koszona.
Warto zastanowić się nad automatycznym systemem nawadniania, który zadba za nas o regularne i równomierne podlewanie trawnika. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że cała nasza praca nie pójdzie na marne, a trawa będzie gęsta i soczyście zielona przez cały czas.
Należy również pamiętać o regularnym koszeniu trawy, które powinno odbywać się przynajmniej raz w tygodniu. Jak często kosimy trawę zależy od pory roku i tempa jej wzrostu. Trzeba również uważać, by zbytnio nie skrócić trawy – zalecana wysokość to minimum 4 cm.
Sprawdź naszą ofertę zakładania trawnika z rolki i trawnika z siewu.