Specjalistyczne usługi dronem

Skanowanie terenu za pomocą drona Phantom 4 RTK DJI

Specjalistyczne usługi dronem to wykorzystanie nowoczesnych technologii do obrazowania powierzchni działki i ogrodu. Za pomocą drona wyposażonego w kamery oraz specjalnego oprogramowania w łatwy sposób możemy stworzyć mapę działki.

Fotogrametria niskiego pułapu daje także możliwość tworzenia trójwymiarowych modeli działki z uwzględnieniem obiektów, które się na niej znajdują oraz ukształtowania terenu. Zdjęcia z lotu ptaka to także dobry sposób na przeprowadzenie analizy zmian i postępu prac, inspekcje wizyjne oraz ocenę szkód.

1

Ortofotomapa własnego terenu

2

Ukształtowanie terenu

3

Modelowanie 3D

4

Analiza zmian

Zamów skanowanie terenu

Fotogrametria niskiego pułapu

Co to jest i do czego służy?

Fotogrametria niskiego pułapu to nowoczesna technologia, dzięki której możliwe jest uzyskanie danych geoprzestrzennych dotyczących obiektów budowlanych i działki, na której dokonywane są pomiary. Wszystko to jest możliwe dzięki wykorzystaniu drona, który wykonuje zdjęcia działki z lotu ptaka.

DSM i DTM – różne typy modeli terenu

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii możliwe jest stworzenie cyfrowych modeli działki, które dokładnie zobrazują jej ukształtowanie. Wyróżnia się dwa typy modeli:

  • DSM (Cyfrowy Model Powierzchni) – przedstawia ukształtowanie terenu wraz z obiektami, które się na nim znajdują (budynki, rośliny, itd.)

  • DTM (Cyfrowy Model Terenu) – przedstawia tylko ukształtowanie powierzchni działki bez dodatkowych elementów znajdujących się ponad jej powierzchnią

Tworzenie ortomap

Jak powstaje i jakie informacje zawiera?

Ortofotomapa powstaje na podstawie zdjęć wykonywanych przez drona. Dzięki niej dostajemy dokładne informacje na temat stanu pokrycia i zagospodarowania terenu. Daje nam ona również możliwość dokonywania precyzyjnych pomiarów odległości oraz powierzchni.

Wykorzystanie drona do stworzenia ortofotomapy cieszy się coraz większą popularnością ze względu na to, że metoda ta jest szybka, a uzyskane pomiary są dokładne i precyzyjne. Dzięki fotogrametrii niskiego pułapu możemy w łatwy sposób uzyskać pomiary obiektów budowlanych i topograficznych, takich jak działki i tereny uprawne.

Pomiar objętości hałd

Poznaj jego zalety

Pomiar objętości hałd za pomocą drona pozwala na sprawdzanie i weryfikowanie postępu robót poprzez regularne tworzenie bilansów. Metoda ta jest szybka i stosunkowo tania. Dodatkową jej zaletą jest to, że nie wpływa na przebieg prac budowalnych.

Dzięki zdjęciom wykonanym za pomocą drona otrzymywana jest chmura punktów, na podstawie której powstaje Numeryczny Model Terenu. Dzięki temu w łatwy i bezpieczny sposób dokonywany jest pomiar objętości mas ziemnych. Metoda fotogrametryczna zapewnia niewielki błąd pomiarowy, który mieści się w przedziale od 0,5% do 3,0%.

Modelowanie 3D

Trójwymiarowe modele obiektów budowlanych

Fotogrametria niskiego pułapu umożliwia nie tylko stworzenie mapy powierzchni działki, ale także specjalnych modeli 3D działki i obiektów, które się na niej znajdują. Możliwe jest również stworzenie modeli 3D w formie siatki MESH. Model 3D tworzony jest na podstawie tzw. „chmury punktów”, która powstaje podczas pracy drona. Dzięki tej metodzie możliwe jest obrazowanie trudnodostępnych obiektów.

Inspekcja wizyjna i analiza zmian za pomocą drona

Dowiedz się o nich coś więcej

Za pomocą drona możliwe jest przeprowadzanie inspekcji wizyjnych obiektów, które są trudnodostępne z powierzchni ziemi. W szybki sposób można także udokumentować i przeanalizować szkody spowodowane niekorzystną pogodą. Zdjęcia z lotu ptaka to również skuteczna metoda obrazowania zmian i postępu prac przeprowadzanych na działce.

Zdjęcia z lotu ptaka

Dzięki wykorzystaniu drona w szybki i łatwy sposób możemy uzyskać zdjęcia powierzchni działki wykonane z lotu ptaka. Daje nam to dokładny obraz działki, który możemy uzyskać na każdym etapie przeprowadzanych prac.

Inspekcje wizyjne

Dron doskonale sprawdza się do przeprowadzania inspekcji wizyjnych obiektów, do których dostęp jest utrudniony z powierzchni ziemi. Dzięki niemu szybko uzyskujemy wyniki pomiaru i nie jest konieczne użycie specjalistycznego sprzętu. Zastosowanie drona obniża koszty inspekcji.

Ocena szkód

Zdjęcia wykonane przy użyciu drona doskonale sprawdzają się do udokumentowania szkód spowodowanych przez człowieka lub niekorzystne warunki atmosferyczne. Dron szczególnie przydaje się wtedy, gdy mamy do czynienia z terenami o dużej powierzchni.

Analiza zmian i postępów prac

Dzięki pracy drona możliwe jest dokonanie analizy zmian i postępu prac. Dron wykonuje zdjęcia działki w zadanych przedziałach czasowych. Powstały materiał ukazuje, jak wyglądała działka czy ogród podczas kolejnych etapów pracy.

Usługi dronem w Garden

Dlaczego warto nam zaufać?

Dzięki wykorzystaniu drona możliwe jest dokładne zobrazowanie powierzchni działki oraz obiektów, które się na niej znajdują. Metoda ta jest szybka, precyzyjna oraz stosunkowo tania. Dzięki zdjęciom uzyskanym z drona możliwe jest dokonanie pomiarów powierzchni działki oraz odległości pomiędzy obiektami.

Specjalistyczne usługi dronem dają nam wiele możliwości, które ułatwiają i przyspieszają prace na działce czy w ogrodzie. Dzięki fotogrametrii niskiego pułapu możliwe jest stworzenie ortofotomapy, zaawansowanych modeli terenu oraz trójwymiarowych modeli działki. Zdjęcia z lotu ptaka to także dobry sposób na przeprowadzenie inspekcji wizyjnej oraz oceny szkód i analizy zmian i postępu prac.

Opinie

Poczytaj co o nas mówią
5/5
Ilość ocen: 1
5 0
4 0
3 0
2 0
1 0
Dodaj opinię

Używamy plików cookies.

Zamknij