Fotogrametria niskiego pułapu to nowoczesna technologia, dzięki której możliwe jest uzyskanie danych geoprzestrzennych dotyczących obiektów budowlanych i działki, na której dokonywane są pomiary. Wszystko to jest możliwe dzięki wykorzystaniu drona, który wykonuje zdjęcia działki z lotu ptaka.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii możliwe jest stworzenie cyfrowych modeli działki, które dokładnie zobrazują jej ukształtowanie. Wyróżnia się dwa typy modeli:
DSM (Cyfrowy Model Powierzchni) – przedstawia ukształtowanie terenu wraz z obiektami, które się na nim znajdują (budynki, rośliny, itd.)
DTM (Cyfrowy Model Terenu) – przedstawia tylko ukształtowanie powierzchni działki bez dodatkowych elementów znajdujących się ponad jej powierzchnią
Ortofotomapa powstaje na podstawie zdjęć wykonywanych przez drona. Dzięki niej dostajemy dokładne informacje na temat stanu pokrycia i zagospodarowania terenu. Daje nam ona również możliwość dokonywania precyzyjnych pomiarów odległości oraz powierzchni.
Wykorzystanie drona do stworzenia ortofotomapy cieszy się coraz większą popularnością ze względu na to, że metoda ta jest szybka, a uzyskane pomiary są dokładne i precyzyjne. Dzięki fotogrametrii niskiego pułapu możemy w łatwy sposób uzyskać pomiary obiektów budowlanych i topograficznych, takich jak działki i tereny uprawne.
Pomiar objętości hałd za pomocą drona pozwala na sprawdzanie i weryfikowanie postępu robót poprzez regularne tworzenie bilansów. Metoda ta jest szybka i stosunkowo tania. Dodatkową jej zaletą jest to, że nie wpływa na przebieg prac budowalnych.
Dzięki zdjęciom wykonanym za pomocą drona otrzymywana jest chmura punktów, na podstawie której powstaje Numeryczny Model Terenu. Dzięki temu w łatwy i bezpieczny sposób dokonywany jest pomiar objętości mas ziemnych. Metoda fotogrametryczna zapewnia niewielki błąd pomiarowy, który mieści się w przedziale od 0,5% do 3,0%.
Fotogrametria niskiego pułapu umożliwia nie tylko stworzenie mapy powierzchni działki, ale także specjalnych modeli 3D działki i obiektów, które się na niej znajdują. Możliwe jest również stworzenie modeli 3D w formie siatki MESH. Model 3D tworzony jest na podstawie tzw. „chmury punktów”, która powstaje podczas pracy drona. Dzięki tej metodzie możliwe jest obrazowanie trudnodostępnych obiektów.
Za pomocą drona możliwe jest przeprowadzanie inspekcji wizyjnych obiektów, które są trudnodostępne z powierzchni ziemi. W szybki sposób można także udokumentować i przeanalizować szkody spowodowane niekorzystną pogodą. Zdjęcia z lotu ptaka to również skuteczna metoda obrazowania zmian i postępu prac przeprowadzanych na działce.
Dzięki wykorzystaniu drona w szybki i łatwy sposób możemy uzyskać zdjęcia powierzchni działki wykonane z lotu ptaka. Daje nam to dokładny obraz działki, który możemy uzyskać na każdym etapie przeprowadzanych prac.
Dron doskonale sprawdza się do przeprowadzania inspekcji wizyjnych obiektów, do których dostęp jest utrudniony z powierzchni ziemi. Dzięki niemu szybko uzyskujemy wyniki pomiaru i nie jest konieczne użycie specjalistycznego sprzętu. Zastosowanie drona obniża koszty inspekcji.
Zdjęcia wykonane przy użyciu drona doskonale sprawdzają się do udokumentowania szkód spowodowanych przez człowieka lub niekorzystne warunki atmosferyczne. Dron szczególnie przydaje się wtedy, gdy mamy do czynienia z terenami o dużej powierzchni.
Dzięki pracy drona możliwe jest dokonanie analizy zmian i postępu prac. Dron wykonuje zdjęcia działki w zadanych przedziałach czasowych. Powstały materiał ukazuje, jak wyglądała działka czy ogród podczas kolejnych etapów pracy.
Dzięki wykorzystaniu drona możliwe jest dokładne zobrazowanie powierzchni działki oraz obiektów, które się na niej znajdują. Metoda ta jest szybka, precyzyjna oraz stosunkowo tania. Dzięki zdjęciom uzyskanym z drona możliwe jest dokonanie pomiarów powierzchni działki oraz odległości pomiędzy obiektami.
Specjalistyczne usługi dronem dają nam wiele możliwości, które ułatwiają i przyspieszają prace na działce czy w ogrodzie. Dzięki fotogrametrii niskiego pułapu możliwe jest stworzenie ortofotomapy, zaawansowanych modeli terenu oraz trójwymiarowych modeli działki. Zdjęcia z lotu ptaka to także dobry sposób na przeprowadzenie inspekcji wizyjnej oraz oceny szkód i analizy zmian i postępu prac.