Piękny ogród to marzenie każdego z nas. W tym artykule podpowiemy jak zaprojektować ogród marzeń.
Każdy z nas marzy o pięknym ogrodzie, w którym będą rosły idealnie przycięte krzewy, ogromne drzewa dające cień czy kolorowo kwitnące kwiaty. Ogród marzeń powinien również mieć różne zakątki, które przeznaczone będą do odpoczynku, zabawy czy relaksu. Idealny ogród nie będzie wymagał od nas dużego nakładu niekończącej się pracy.
Zapewne każdy wyobraża sobie swój wymarzony ogród zupełnie inaczej. Część z nas lubi ład i porządek, równo obcięte krzewy i dokładnie wymierzone ścieżki tworzące linie, które przeprowadzą nas przez cały ogród. Innym marzy się ogród z dużą ilością kwiatów i kwitnących krzewów, który wygląda, jakby nie został zaplanowany przez człowieka, a stworzony przez samą matkę naturę.
Projektowanie ogrodu – od czego zacząć?
Projektowanie ogrodu to proces, który składa się z kilku etapów. Bardzo przydaje się wiedza i doświadczenie, które pozwalają stworzyć ogród, który zrobi duże wrażenie na każdym odwiedzającym.
Projekt ogrodu warto zacząć od dokładnego obejrzenia działki. Należy zdecydować, które elementy zostaną w nowym ogrodzie i przyjrzeć się, jaki otacza nas krajobraz. Chcemy przecież, aby nasz ogród dobrze pasował do otoczenia i nie sprawiał wrażenia, że coś z nim jest nie tak.
Następnie warto zastanowić się, jakie są nasze ulubione kolory czy kształty. Na tej podstawie możemy decydować się na różne style – czy chcemy ogród tradycyjny, nowoczesny czy minimalistyczny. Jeśli lubimy różnorodność krzewów i kolorów to dobrze sprawdzi się u nas styl tradycyjny. Jeśli jednak preferujemy idealnie przycięte krzewy w różne geometryczne kształty, prostotę i porządek, to powinniśmy przyjrzeć się stylom nowoczesnym i minimalistycznym.
Zalety dobrze zaprojektowanego ogrodu
Dobrze zaprojektowany ogród powinien mieć tak dobrane rośliny i materiały, by wyglądał pięknie przez cały rok. Należy uwzględnić okresy kwitnienia krzewów i kwiatów, żeby wzajemnie się wymieniały. Wtedy nasz ogród będzie prezentować się świeżo i zachwycał bogactwem kolorów przez cały sezon.
W zimie, kiedy brak zieleni, liści czy kwiatów, a widać jedynie smutne, szare gałązki, dobrze sprawdzą się wszelkie ozdoby w postaci dużych kamieni. To one będą przykuwać uwagę i stanowić dekorację ogrodu, kiedy przyroda odpoczywa po intensywnym sezonie.
Nasz wymarzony ogród powinien jednak nie tylko doskonale się prezentować, ale powinien także być funkcjonalny. Z pomocą przychodzą strefy, na które można podzielić naszą przestrzeń. W zależności od tego, jak planujemy spędzać czas w naszym nowym ogrodzie, możemy go podzielić na strefy relaksu, zabawy, reprezentacyjne czy gastronomiczne.
Projekt ogrodu to nie tylko rośliny
Warto pamiętać, że na wymarzony ogród składają się nie tylko rośliny. Trzeba również zaplanować ogrodzenie, jeśli jest taka potrzeba czy chodniki z kostki brukowej, które ułatwią poruszanie się pomiędzy poszczególnymi strefami ogrodu.
Dobrze byłoby pomyśleć także o odpowiednim oświetleniu, które podkreśli piękno natury również wieczorową porą. Oświetlenie przyda się szczególnie wtedy, gdy planujemy latem odpoczywać w ogrodzie i cieszyć się ciepłą pogodą także późnym wieczorem.
Kolejnym elementem, który warto mieć w swoim ogrodzie jest system automatycznego nawadniania. Zapewni on optymalne podlewanie roślin o zaprogramowanych porach dostosowanych do panujących warunków atmosferycznych. Dzięki temu zadbamy o to, by nasze rośliny miały dobre warunki do wzrostu i kwitnienia oraz zaoszczędzimy mnóstwo czasu i wody.
W ogrodzie doskonale prezentują się również różnego typu elementy małej architektury. Jeśli marzymy o huśtawkach, altanach czy placu zabaw dla dzieci, to najlepiej uwzględnić je na etapie projektu ogrodu, kiedy jeszcze nie posadziliśmy żadnych nowych roślin.
Jeśli relaksuje i uspokaja nas szum wody, to możemy również rozważyć wprowadzenie wodospadów czy oczek wodnych do naszego ogrodu. Z pewnością nadadzą one wyjątkowy charakter naszej przestrzeni.
Zobacz, jak projektujemy ogrody w Garden Projekty Ogrodów!