Drenaże i odwodnienia

Drenaże i odwodnienia to specjalne systemy, które służą do usuwania nadmiaru wody z działki i zapobiegają jej gromadzeniu się. Będą one przydatne wszędzie tam, gdzie zaobserwowano tworzenie się długo utrzymujących się kałuż po deszczu czy tam, gdzie wiemy, że gleba jest ciężka i trudno przepuszczalna.

O drenażu i odwodnieniu warto pomyśleć jeszcze przed założeniem ogrodu. Systemy te wymagają wkopania wielu rur, które zbierają i odprowadzają wodę do wyznaczonych miejsc. W ten sposób unikniemy wykopywania posadzonych już roślin i niszczenia ogrodu oraz trawnika.

1

Odprowadzenie wody

2

Przygotowanie pod ogród

3

Ochrona roślin i trawnika

4

Łatwość użytkowania

Zapytaj o drenaże i odwodnienia

Drenaże - kiedy je stosować?

Do czego są potrzebne

Dzięki zastosowaniu drenaży możliwe jest szybkie odprowadzenie wody, która zbiera się w gruncie w pobliżu piwnicy i innych pomieszczeń gospodarczych. Jest to bardzo ważne, gdyż nadmiar wody może negatywnie działać na fundamenty budynku i w konsekwencji je osłabiać. Drenaże przydatne są szczególnie wtedy, gdy ziemia w ogrodzie jest ciężka i trudno przepuszczalna, co prowadzi do gromadzenia się nadmiernych ilości wody.

O drenażu warto również pomyśleć, gdy dom został wybudowany na terenie podmokłym i zaniżonym. Należy wtedy zaprojektować odpowiedni system odwodnienia, żeby mieć pewność, że nagromadzona woda nie uszkodzi fundamentów. Szczególnie groźna może być woda gruntowa, która może zalewać piwnice, podmywać fundamenty i prowadzić do zawilgocenia ścian wewnątrz budynku.

Rodzaje drenaży

Dowiedz się jaki będzie dla Ciebie najlepszy

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów drenaży, do których zalicza się drenaże opaskowe, wewnętrzne czy francuskie. Pomożemy zdecydować Ci, który rodzaj najlepiej sprawdzi się w Twoim domu i ogrodzie. Wybór odpowiedniego rodzaju będzie zależał od typu zabudowy, gleby oraz rodzaju wód – opadowych czy gruntowych, który chcemy odprowadzać.

Opaskowy

Drenaże opaskowe służą do odprowadzania wody, która gromadzi się wokół fundamentów. Wykonuje się je na poziomie ław fundamentowych w odległości od 0,5 do 1 m. Wykorzystywane rury są perforowane, to znaczy, że posiadają system dziurek, przez które woda dostaje się do wewnątrz i może zostać odprowadzona w odpowiednie miejsce.

Wewnętrzny

Drenaże wewnętrzne stosowane są, gdy nie ma możliwości otoczenia fundamentów z zewnątrz. Rury układane są więc wewnątrz budynku, np. wokół ścian piwnicy. System ten działa podobnie jak drenaż opaskowy – woda zbierana jest przez rury, a następnie odprowadzana na zewnątrz.

Francuski

Drenaż francuski w przeciwieństwie do pozostałych rodzajów, nie wymaga zastosowania żadnych rur. Jako drenaż stosowana jest zasypka żwirowa, która została szczelnie zawinięta w geowłókninę. Najlepiej sprawdza się mineralne kruszywo – żwir lub tłuczeń. Należy pamiętać, że drenaż francuski wymaga zastosowania specjalnego typu geowłókniny nietkanej, igłowanej.

Zbiorniki deszczowe

Ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie

Wodę zbieraną przez drenaże i odwodnienia trzeba jeszcze gdzieś magazynować lub odprowadzać poza teren działki. Dobrym rozwiązaniem są zbiorniki deszczowe, dzięki którym zgromadzoną wodę można wykorzystać. Taka woda deszczowa doskonale nadaje się do użycia w domowej toalecie oraz do podlewania roślin w ogrodzie. Można ją również zbierać w celach retencyjnych.

Zbiorniki deszczowe pozwolą zaoszczędzić nawet 50% kosztów używania wody wodociągowej. Wykorzystanie wody deszczowej do spłukiwania toalet czy podlewania roślin to nie tylko bardzo ekologiczne rozwiązanie, ale również ekonomiczne.

Odwodnienia - kiedy są potrzebne?

Sprawdź czy potrzebujesz

Jeżeli widzisz, że w Twoim ogrodzie długo utrzymują się kałuże po deszczu, to warto byłoby zastanowić się nad odpowiednim odwodnieniem. Gromadząca się woda może powodować wiele problemów. Wpływa ona negatywnie na posadzoną roślinność – powoduje wymywanie ziemi czy nawet psucie korzeni. Rośliny nie będą mogły rosnąć w takich warunkach.

O odwodnienie warto zadbać jeszcze przed założeniem ogrodu. Unikniesz wtedy niszczenia gotowego trawnika czy wykopywania i przesadzania roślin. Chętnie doradzimy Ci, jaki system odwodnienia sprawdzi się u Ciebie i który z nich zapewni jak najlepsze zagospodarowanie nagromadzonej wody deszczowej.

Gdzie odprowadzać nagromadzoną wodę deszczową?

Poczytaj jak się jej pozbyć

Jest kilka sposobów, które pozwolą nam skutecznie odprowadzić nagromadzoną wodę deszczową. Po pierwsze, wodę można rozsączyć po całej działce. Jest to możliwe, gdy gleba w ogrodzie jest wystarczająco przepuszczalna oraz gdy posiadamy dość duży ogród – woda powinna być poprowadzona do miejsc oddalonych od domu o co najmniej 20 m.

Kanalizacja burzowa

Możemy również nagromadzoną wodę deszczową odprowadzać do specjalnej kanalizacji burzowej, jeśli taka znajduje się na naszej działce. Korzystanie z kanalizacji ogólnospławnej wymaga posiadania specjalnego zezwolenia.

Studzienka chłonna

Jeśli warstwa gleby nieprzepuszczalnej nie jest zbyt głęboka, to może wystarczyć wykonanie studzienek chłonnych. Nagromadzona w nich woda będzie powoli wsiąkać w ziemię, nie stanowiąc zagrożenia dla roślin w ogrodzie i dla fundamentów domu.

Rzeka, staw lub jezioro

Innym sposobem może okazać się skierowanie wody do rowu lub pobliskiej rzeki, stawu czy jeziora. Należy jednak pamiętać, że zbiorniki te powinny znajdować się poniżej poziomu drenażu oraz że na odprowadzanie wody w ten sposób potrzebne jest specjalne zezwolenie.

Dlaczego warto wybrać nasze usługi?

Dowiedz się i zdecyduj

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w projektowaniu systemów gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej. Stosujemy różne rodzaje drenaży czy odwodnienia w zależności od rodzaju gleby i terenu, na którym znajduje się Twój dom. Projekt dopasujemy do Twoich potrzeb, tak żebyś nie martwił się o zbierającą się wodę deszczową, która mogłaby uszkadzać Twój dom i ogród.

Dodatkowo zadbamy o to, żeby nagromadzona woda została odpowiednio wykorzystana. Dzięki temu zatroszczysz się nie tylko o środowisko naturalne, ale również zmniejszysz swoje wydatki związane ze zużyciem wody.

FAQ

Odpowiedzi na Twoje pytania

Czy wykonujecie docieplenia fundamentów i izolacje?

Tak, wykonujemy również docieplenia fundamentów i izolacje.

Czy prace wyceniacie razem z całym potrzebnym materiałem?

Tak, wszelkie wykonywane prace wyceniamy razem z całym potrzebnym materiałem.

Czy posiadacie własny sprzęt do wykonywania wykopów?

Tak, posiadamy własny sprzęt do wykonywania wykopów. Dzięki temu nasze prace przebiegają szybko i sprawnie, a Ty nie musisz martwić się o sprzęt.

Jakich rur używacie do odprowadzania wody?

Do odprowadzania wody używamy wysokiej jakości rur firmy KACZMAREK o grubościach ścianki 3.2 mm oraz 4.7 mm. Taka grubość gwarantuje dobrą jakość połączeń i wysoką odporność na ściskanie. Dzięki temu rury będą sprawne przez wiele lat i będą dobrze pełniły swoją funkcję.

Czy montujecie zbiorniki na wodę deszczową?

Tak, montujemy zbiorniki na wodę deszczową. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. Zebraną wodę deszczową można ponownie wykorzystać, np. w domowej toalecie czy po prostu do podlewania roślin w ogrodzie.

Jakie zbiorniki na wodę deszczową polecacie? Co warto kupić?

W swojej ofercie posiadamy zarówno zbiorniki betonowe, jak i plastikowe. Ich wybór jest indywidualny i zależy od warunków panujących w danym ogrodzie. Oba zbiorniki mają swoje wady i zalety, które trzeba rozważyć przed podjęciem decyzji. Zbiorniki z tworzywa sztucznego są o wiele lżejsze i mogą okazać się dużo trwalsze.

Czy wystawiacie faktury VAT?

Tak, jesteśmy legalnie działającą firmą i na naszą usługę możliwe jest wystawienie faktury VAT.

Czy po waszej usłudze mogę starać się o dofinansowanie z programu "Moja woda"?

Tak, wypełniamy protokół powykonawczy z opisanymi elementami, jakie wchodzą w jego skład. Tworzymy także dokumentację fotograficzną oraz dołączamy fakturę VAT. Jednak, aby otrzymać dofinansowanie, należy spełnić odpowiednie warunki, które nakłada Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej .

Opinie

Poczytaj co o nas mówią
5/5
Ilość ocen: 1
5 0
4 0
3 0
2 0
1 0
Dodaj opinię

Używamy plików cookies.

Zamknij